-HER KARANLIĞIN BAĞRINDA BİR FECR SAKLI- "İM JEDEN DUNKELHEİT VERSTECKT EİN SONNENAUFGANG "

DAMLADAKİ OKYANUS HAREKETİ BAŞLIYOR ! Bu Harekette Biz De Varız Diyenler !!!Değil Mi Ki Kötülükleri Savmanın Tek Yolu İyilikleri ÇOĞALTMAKTIR?

Damladaki Okyanus - Hilal Tayfun

 

Bir büyük güne hazırlanıyoruz. Bir İyilik gününe. Tarihi yakında belli olacak ‘Damladaki Okyanus Günü’ ne. Elimizin ulaşabildiği her yere ulaşıp haber vereceğiz o günü. Bu haberin duyulması için her kanalı kullanacağız. O gün sen, ben, o, öteki, beriki, herkes, hepimiz -tamamen karşılıksız- iyilik atağına kalkışacak, iyilik yarışına gireceğiz. Gerekirse çetele tutacağız. Artık iyilikte, güzellikte, hayırda yarışacağız.

Kuşlara yem vereceğiz o gün, bir çocuğa gülümseyeceğiz, selam vereceğiz bir temizlik görevlisine,  ihtiyaç sahiplerinin olduğu yollara bozuk paralar bırakacağız, bir eve erzak bırakıp kaçacağız, yeni bebeği olan bir anneye uğrayıp evini temizleyeceğiz, komşumuza bir tas çorba bırakacağız, kimsesiz çocuklara gidip oyunlar oynayacağız, bir taşı yerden kaldıracağız, kırdığımız bir kalbe sarılacağız yeniden, kırılan bir kardeşliği onaracağız; merhaba kardeşim, seni merak ettim diyeceğiz, hediye vereceğiz birine, çantamızı mı beğenmiş bir arkadaş çıkarıp vereceğiz, en sevdiğimizi en sevmediğimiz dediğimize vereceğiz.. Gurur meselesi yapmayacağız hiçbir şeyi. Ben yaptım o yapmadı da demeyeceğiz. Biz basit şeyler peşinde değiliz, biz kalplere talibiz. Biz muhabbete, biz iyiliğe biz bu ikisinin getireceği yüksek güce ve enerjiye talibiz. İş büyük… çere çöpe takılmayacağız bu yüzden.

Büyük kırılmalar yaratacak bu iyiliklerin gücü, bertaraf edecek kötücül, karanlık havayı … Değil mi ki kötülükleri savmanın tek yolu iyilikleri çoğaltmak?

Yüzümüzü musibetlerden alıp muhabbete çevireceğiz. Sözlerle değil, kalplerle irtibat kuracağız. Olumsuz kelimelerden kaçınacağız. Tıpkı kapatmak yerine sırlamak, mumu söndürmek yerine dinlendirmek diyen Mevleviler’in hassasiyetinde olduğu gibi dikkatli seçeceğiz kelimeleri. Kötü kelimeler inanın mıknatıs gibi kötü şeyleri çekiyor kendine… güzellikse çirkin yerde barınmıyor. O halde Güzelden, güzellikten yana olacağız.

Damladaki Okyanus - Hilal Tayfun
Damladaki Okyanus – Hilal Tayfun

O zaman ne olacak biliyor musunuz, önce çevremizi, ardından dünyayı saracak o iyiliğin görünmez gücü.. Eğer yeterince inanırsak, eğer kalbimizi koyarsak ve hele ki bunu tekrarlarsak dünyayı değiştirecek o iyiliklerden çıkan o hava, o enerji, o güç… Kim bilir yedi kat göklere çıkacak ve ondan sonra elbette güzel olan şeyler bizi bulacak. İnşallah!

İnanmak için dilerseniz şunu talim edin. Bir çocuğun başını mı okşadınız, o bir okşama ile kurduğunuz kalbi irtibat bir kartopu şimdi elinizde, atın onu kötülüklerin üstüne, al sana deyin… al sana! Bir gün boyu iyilik kovalayın ve atın!

.

Büyük güne gelene dek de #damladakiokyanus u duyurabildiğimiz kadar duyuracak ve minik talimler yapacağız. İyilik şuurunu ayağa kaldıracağız. Bu şuur bizim özümüzde zaten var, genlerimizde de var, atalarımızdan da miras bize, biraz uykuda sadece bu aralar. İşte şimdi o şuuru uyandırıp, yeniden ayaklanması ve işe yarar hissetmesi için ona yardımcı olacağız. Bir arkadaş demişti dün, iyilik garip kaldı bu dünyada. Garipleri sevindirmek değil midir en büyük sevap, o halde sessizliğe bürünmüş iyiliğe kuvvet vereceğiz, destek olacağız. Ki eskisi gibi özgüvenle kalksın ayağa. Kaldı ki kötülüğü iyilikten başka da savacak bir şey yok. Tek kuvvetimiz bu. Ama sanılmasın ki az bir kuvvettir bu. Bizlerin de, dünyanın da, kainatın da fıtratında iyilik var. Kötülük geçici ve iyiliktir aslolan. Bir dostum anlattı dün, Mahmut Erol Kılıç’ın,  kötülüğe fazla yüz vermeyin de kendini bir şey sanmasın, sözünü. Biz de çok büyütmeyeceğiz ki boş yere kuvvetlenip korkutmasın gözümüzü. Bir şey de sanmasın kendini.

Hadi dostum… sen okyanustaki alelade bir bir damla değilsin… Öyle hakir, öyle zayıf, öyle etkisiz görme kendini. Belki görünüşte okyanusta sıradan bir damlasın, ama esasta içinde nice okyanuslar barındıran bir damlasın… Düşün bu derinliğini.. Düşün de çere çöpe dönme yüzünü… Boyutunu kendinin bile bilmediğin, harekete geçmezsen de asla bilemeyeceğin muazzam bir potansiyel saklı içinde.

Damladaki Okyanus - Ebru Ceylan Çap
Damladaki Okyanus – Ebru Ceylan Çap

Hadi biraz çalkalayalım da uyansın içimizdeki okyanus… İşte aşağıda da iyilikler listesi var. Elbette her gün, her an yapılası şeyler bunlar. Dilersen her gün uygula. Ama özellikle her cuma, kalbi şoklamak gibi atağa geçeceğimiz #damladakiokyanus günü olacak! Bu etiket ile sosyal medya hesaplarımızdan paylaşacağız. Yaptığımız iyiliği incık cıncık anlatıp, iyiliğin bereketini kaçırmayacağız ama kendimizi geriye itip, iyilikten bir parça konduracağız ortalığa. Çok tartışıldı, iyilik gizli kalmalı, göstermek de kolay ve hoş değil diye lakin şunu hissettim hep: kötülüklerin bunca açıktan, bunca rahat yapıldığı yerde, belki kendimizi değilse de iyiliği gösterme vaktidir artık! Hem her şey niyetle yerini bulur, niyetimiz kendimizi göstermek değil!

Yanısıra hareketi duyurmak için başka yollar bulacağız. Örneğin kalpler kesip üzerine damladakiokyanus yazıp bırakacağız banklara, ağaçlara, gemiye, otobüse… İyilik listelerini vereceğiz eşe, dosta, sevdiklerimize… belki hazırlanan bir küçük metinle asacağız bina kapılarına, ağaçlara, parklara…

(Bu hareket bilinen tüm etiketlerden bağımsız bir harekettir. Kardeşçe ve hayır üzerinedir. İyiliğin yanında olmak isteyen herkes de başımız üzredir)

 İYİLİKLER LİSTESİ

 1. Komşularımızdan başlayarak, mahallede, giderek şehrimizde selam verelim insanlara.
 2. Gülümseyelim.
  • Çocuklara…
  • Suratsız bulduğumuz komşumuza, ısrarla! (gurur meselesi yapmayalım böyle şeyleri, büyük düşünelim, iyilik ve muhabbetin devasa  enerjisini açığa çıkartacak bir vesile gibi düşünelim bunu, bir fırsat!)
  • Görünmez saydığımız çöp görevlilerine, sokakları süpürenlere, işçilere.. .
 3. Kağıtlara olumlu cümleler yazıp, bir yerlere bırakalım. Gülümsetelim insanları olmadığımız yerlerde de… (Bunun da örnekleri yazılabilir daha sonra)
 4. Bir yabancıya iltifat edelim. Riyakar değil ama sahiden hoşumuza giden bir haliyle. Ki bunu bulmak hiç zor değil.
 5. Birisi için kapıyı açalım..
 6. Ağır taşıyanlara yardım edelim.
 7. Arabayla giderken yolda gördüğümüz çocuklara vermek üzere yanımıza eldiven, bere alalım.
 8. Bir yakınını kaybetmiş birini ziyarete gidelim. Yakınlarına karşı acısını bastıran, konuşamayan ama konuşmaya ihtiyacı olan insanlara yabancı bir omuz her zaman iyi gelir.
 9. Acelesi olan kişinin önden geçmesine nezaketle izin verelim.
 10. Sırada arkamızda duran kişiye alacağı şeyi ısmarlayalım; kahvecideysek kahvesini, kantindeysek çayını, otobüsteysek otobüs parasını…
 11. Yeteneklerimizi karşılık beklemeden başkalarına yardım için kullanalım.
 12. İnsanları pozitif yönde yüreklendirelim.
 13. İş arkadaşımız o gün zor bir gün mü geçirdi? Ertesi sabah onun için kahve getirelim veya küçük bir şeyler hediye edelim. Örnekler çoğaltılabilir bu şekilde.
 14. Hediyeleşelim. Hediyeleşmek kadar muhabbeti coşturan başka şey yoktur herhalde.
 15. Şükredelim. Her an. Hem şükrün enerjisi bizi saracak, hem de haliyle iyilikler çoğalacak.
 16. Bol bol “teşekkür ederim” diyelim.
 17. Yeteneklerinizi yayalım. Yemek yapmayı öğretmek, blog hazırlamak, fotoğraf çekmek, iyi bildiğimiz bir ders konusunu bilmeyene anlatmak.. gibi gibi..
 18. Karşılığında hiçbir şey istemeden bir şeyler verelim. Eşyalarımıza bir göz atalım, kullanmadığımız, ihtiyacımız olmayan şeyleri başkalarına verelim.
 19. İhtiyaç sahibi bir ailenin kapısına erzak bırakalım. Ve hemen uzaklaşalım.
 20. Ama çok daha etkilisi sevdiğimiz, ya da en sevdiğimizi vermektir. Bu sırada hem kişi eşyanın bağımlılığından kurtulur ve o serbestlik hissi kocaman bir huzura dönüşür hem de eşsiz bir enerji yayılır ortalığa.
 21. Arkadaşımızın sürekli beğendiğini söylediği o tişört var ya? Neden o tişörtü hediye etmiyoruz ona? Ya da bir kupayı? Bir çantayı? Deneyince göreceğiz ki,eksilmeyip aksine çoğalıyoruz ve harika hissediyoruz bunu yapınca.
 22. Hastaneleri ziyaret edelim. Hastalar ve hasta yakınları ile vakit geçirelim.
 23. Özellikle kronik hastalığı olan çocuk hastanelerini ziyaret edelim.
 24. İnsanların taşınmalarına yardım edelim.
 25. Hasta veya yorgun olan arkadaşlar/akrabalar için alışverişlerini yapalım.
 26. Mektup yazalım. Cezaevlerindeki çocuklara, kapalı alandaki çocuklara, uzaklardaki çocuklara..
 27. Sokak havanları için su ve gıda temin edelim. Örneğin sokak kapısına kedi, köpek maması, pencereye kuş yemi, buğday vs. bırakmak gibi..
 28. Fotoğraflarımızın ekstra baskılarını alıp, o fotoğraflardaki diğer kişilere gönderelim.
 29. Yolculuktan gelen/ Yolculuğa çıkan arkadaşımızın bavulunu boşaltmasına, toparlamasına yardım etmeyi önerelim.
 30. Komşumuza hemen bu akşam bir kase çorba götürelim. Giderek bunu alışkanlık haline getirelim, eskilerde olduğu gibi her pişeni koku hakkı diye komşumuza da götürelim.
 31. Tanıdığınız herkesi arayalım ve onlara onları sevdiğimizi söyleyelim.
 32. Fidan dikelim. Mümkün olan her yere.
 33. Çöpçatanlık yapalım.
 34. Evsiz insanlara sıcak tutacak kıyafetler ve ayakkabılar verelim.
 35. Evsiz insanlara sıcak yemek götürelim.
 36. Evsiz insanlara, bilhassa cami şadırvanlarında çocuklarını yıkamak zorunda kalan Suriyeli çocuklara, kadınlara evlerimizin banyosunu kullanmayı teklif edelim.
 37. Sokak çocuklarına vermek üzere çantamızda kitaplar taşıyalım.
 38. Seçilecek okullara kitap gönderelim. Özellikle kitaba ulaşımı kolay olmayan köy, kasaba okullarına.
 39. Arabası bozulan birine yardım edelim.
 40. Sürücü isek yayalara yol verelim.
 41. İnsanların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayalım. Arkadaşlarımızı birbirleriyle tanıştıralım.
 42. Hayatımızda bilmeden bizde değişim yaratan, bize ilham vermiş olan kişiye ulaşıp bunu ona anlatalım.
 43. Çocuk Esirgeme kurumlarını ziyaret edelim. Çocuklarla oynayalım.. onlara hediyeler götürelim..
 44. Çocuklara giysiler, oyuncaklar dikelim, örelim.. Ceplerine de küçük süprizler koyalım.
 45. Kimsenin dinlemediği kişiyi dinleyelim.
 46. Kalplerimizi kıranları affedelim, küslerle barışalım.
 47. Sevmediğimiz insanların iyi yönlerini görmeye çalışalım ve bunu onlara söyleyelim. Bu en evvela kendimize büyük bir iyilik.
 48. Sevmediğimiz insanlara sevdiğimiz şeylerimizi verelim. Gelmiş geçmiş en büyük terapi yöntemlerinden biri bu.
 49. Daha yeni bir bebeği olmuş ya da büyük bir değişiklik yaşamış, örneğin şehir, ülke değiştirmiş birini tanıyor muyuz? Onlara yemek götürelim, özellikle bebeklilere evlerini temizlemeyi önerelim, çamaşırlarını yıkayıp, asalım.
 50. Beraber yaşadığımız insanın yapmayı hiç sevmediği bir ev işi varsa onu biz yapalım.
 51. Parkları temizleyelim.
 52. Huzur evlerini ziyaret edelim. Çiçek götürelim, iltifat edelim, gözleri iyi görmeyenlere kitap okuyalım, hikayelerini dinleyelim. Özelllikle gençlik, haylazlık hikayelerini… İnsanlar bilhassa yaşlılar çok sever anıları tazelemeyi.
 53. Sürekli kusur bulup dırdır edip durmayalım. Çok çok çok istediğimiz zamanlarda bile. Kusur bulacağımız, eleştireceğimiz zaman susmak da, o olumsuz nefesi dünyanın havasına salmamak da iyiliktir. Kendimize de, karşımızdakine de, dünyaya da.
 54. Kendimize iyi davranalım. Geçmişte yaptığımız hatalarla barışalım. O deneyimleri, aynı şeyleri yaşayan başkalarına yardım etmek ve anlayış göstermek için kullanalım.
 55. Bazen boşverelim gitsin! Biri olumsuz bir kelam ettiğinde, biri ısrarla üzerimize geldiğinde…
 56. Kapımızın önünü süpürüyorsak, komşumuzun kapısının önündekileri de temizleyelim.
 57. İyi bir şeyler yapalım ve bunları kimseye anlatmayalım… Olgunlaştırıyor böylesi… (Bizim harekette ise ilk etapta paylaşmak gerekebilir. Kendimizi anlatmak yerine, iyiliği hatırlatacak şekilde, detaylara girmeden paylaşılabilir ki iyilik şuurunu ayaklandıralım.)
 58. Merhametli, duygulu, iyiliksever bir çocuk gördüğünüzde ebeveynlerine ne güzel bir evlat yetiştirdiklerini söyleyelim. Bu hem küçüğü hep iyi davranmaya yüreklendirir, hem de ebeveynlerine kendilerini iyi hissettirir.
 59. Başkalarının önünde insanlara iltifat edelim. Nedense bazen insanların önünde yapılan iltifatlar daha bir değerli olur.
 60. Doğumgünü olan biri için pasta yapalım.
 61. Kan bağışlayalım.
 62. Güvenlik görevlisine, otobüs, minibüs şoförüne, temizlik hizmetlisine bize verdikleri hizmet için teşekkür edelim. Var olduklarını görelim.
 63. Şikayet etmeyelim. Bu da kendimize iyilik aynı zamanda olumsuz cümlelerin olumsuz enerjilerini atmosfere salmadığımız için dünyaya iyilik. Üstelik şikayet ettikçe geri geri gidiyor var olan güzellikler. Güzellik çirkin yerde durmayacağı için terketmek istiyor o olumsuz yeri ve kişiyi.
 64. Dostlarımız arasında ölümüne olumlu kişi olalım.
 65. Yaşadığımız duruma iyi yönden bakmaya çalışalım.
 66. Bloglara, Twitter’da, Facebook’ta insanlara güzel yorumlar yazalım. Samimiyetsizliğe kaçmadan, gözümüze sahiden güzel görüneni dile getirerek. Bunu alışkanlık haline getirelim ki sosyal medyada var olan olumsuzluğu da kıralım.
 67. Haksızlığa uğrayan kişileri savunalım.
 68. İhtiyacı olan birine yardıma koşalım.
 69. Kalabalık bir otobüste veya metroda insanlara yerimizi verelim.
 70. Görme engellilere kitap okuyalım.
 71. Yalnız olduğunu bildiğimiz yaşlılara, rahatsızlık vermeden ihtiyaçlarını soralım.
 72. İnsanlara karşı güzel zanda bulunalım. Diğer insanlarda sürekli kötülük arayıp durmayalım. Bir kişi geciktiyse ya da hasta olduğunu söyleyip buluşmayı reddettiyse hemen en kötüyü düşünmeyelim. Birinin ilk bakışta göze çarpan hareketi, bir olayın ilk görüntüsü çok sevimsiz, çok olumsuz olsa da perde gerisinde bilmediğimiz nice şeyin olabileceğini düşünerek hemen kötü zanda bulunmayalım, kendimize iyi şeyler düşündürtecek güzel taraflar bulalım.
 73. Unutulmuş bir eşya görürsek onu yetkililere teslim edelim veya sahibini arayalım.
 74. Sevdiklerimize, eşlerimize ne kadar güzel ya da yakışıklı olduklarını söyleyelim.
 75. Bahşiş bırakalım.
 76. Kaybolan insanlara yardımcı olalım. Yolunu kaybetmiş turist mi gördük,hemen ona yardım edelim, bulunduğu yer hakkında biraz da bilgi verelim; ne iyidir ne güzeldir, nerede kazıklanır, nerede güzel yemel bulur, nerede eğlenir, vb…
 77. Kimsenin yapmak istemediği işi yapmayı üstlenelim.
 78. İnsanları bekletmeyin, her yere zamanında gidelim. Bu karşımızdakine ve kendimize saygının işaretidir.
 79. Arabası olmayan birini gideceği yere bırakmayı önerelim.
 80. Yorgun ve bezmiş bir yeni anneye veya babaya, bebeğe bir süre bakıcılık yapmayı önerelim. Hakikaten çok büyük bir iyilik bu daJ.
 81. İş arkadaşlarımıza yaptıkları için veya bazı şeyleri önceden düşünebildiği için veya beraber çalışması eğlenceli biri olduğu için teşekkür edelim.
 82. Kıyafetlerimizi ve kitaplarımızı bağışlayalım.
 83. Havaalanlarına biraz erken gidip ihtiyacı olan, yol yordam bilmeyen, çekinen yaşlılara yardım edelim.
 84. Yolda gördüğümüz insanlara içimizden dualar edelim. Yaşlıysa, hastaysa, üzgün görünüyorsa..
 85. Arkadaşımızın çocuğunun doğumgününe, okuma bayramına, gösterisine katılalım.
 86. Bir çocuk için eğlenceli bir kostüm hazırlayalım.
 87. İhtiyaç sahibi, yetim, sığınmacı çocukları giydirelim.
 88. Dua edelim. Başkaları için iyi dileklerde, temennilerde bulunalım. Bilhassa onların yanımızda olmadığı zamanlarda bunu yapalım. İyiliği yapıp kaçmak gibidir bu da.
 89. Bir kedi ya da köpeği sevelim. Sevgide ortaya çıkacak büyük enerjiyi düşünelim.
 90. Okuma-yazma eğitimleri verelim.
 91. Arkadaşlarımızın, akrabalarımızın çocuklarıyla Skype’laşın veya FaceTime yapın. Özellikle yurt dışında olanlarla, ya da evden veya kapalı mekandan çıkamayacak olanlarla… (Çocuklar böyle şeylerde çok eğleniyor, yaptıkları resimleri falan göstermelerine izin verin.)
 92. Dedikodudan kaçınalım. Son derece kirli bir enerjisi vardır dedikodunun. Zaten bu esnada veya sonrasında kendimizi acızık dinlersek hissederiz bunu. Etrafa olumsuzluk yaymaya gerek yok.
 93. Dedikoduya maruz kalırsak, deikodusu yapılanın hemen bir olumlu tarafını söyleyelim. Bu hem iştahlı dedikoducuların önünü keser, hem de iyi tarafı hatırlatarak o kişiye karşı insancıl duyguların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Hava değişir kısaca.
 94. Boyacıya, elektrikçiye, tamirciye su veya çay servisi yapalım.
 95. Arkadaşımızın sanat sergisine, gösterisine, stadına
 96. Haberi yayalım. Eğer iç mekan dekorasyonu yapan, bir şeyler tasarlayan, iyi bakıcılık yapan, kısaca işini iyi yapan birilerini tanıyorsak bunu diğer arkadaşlarımıza anlatalım. Diğerleri de bilsin. Referans olalım. Çünkü bir kapı diğerini açar.
 97. İnsanları bizimle bir şeyler yapmaya davet edelim. (Yemek yemek, gezmek, sinemaya gitmek
 98. Evimize misafir davet edelim. Misafirden yorulmanın huzurlu lezzetine varalım.
 99. Doğru düzgün park edelim.
 100. Yazmayı düşündüğümüz o şikayet mektubundan vazgeçelim.
 101. Semte yeni taşınan kişiyle takılalım, ona önemli yerleri gösterip, yardımcı olalım.
 102. İnsanların bulması için kaldırıma bozuk paralar bırakalım. Özellikle ihtiyaç sahiplerinin olduğu yerlere.
 103. Huysuz veya yaramaz çocukla yolculuk yapan ebeveynlere karşı anlayışlı olalım. Belki çocukların dikkatlerini dağıtmayı veya onları eğlendirmeyi deneyebiliriz.
 104. İş için yanımıza atıştırmalık bir şeyler alıyorsak fazladan alalım ve arkadaşlarımıza verelim.
 105. Oturduğumuz mekandan kalkarken okuduğumuz gazeteyi, dergiyi masada bırakalım.
 106. Okuduğumuz kitapları parklarda, kafelerde bırakalım. Özellikle gençlerin olduğu yerlere.
 107. Sevdiğimiz kitaplardan alıp kitapları parklarda, kafelerde bırakalım.
 108. Bir arkadaşımızın yazmış olduğu kitabını parklarda, kafelerde bırakalım.
 109. İnsanların evlerine gittiğimizde ev dekorasyonunun sevdiğimiz taraflarını övelim.
 110. Katılın! Bir etkinlik,nikah, parti, mevlüd ya da davet veren insanlar kimsenin gelmeyebileceği üzerine endişelenirler, o yüzden katılalım!
 111. Zamanında cevap yazalım. Sadece “Mailini/mesajını aldım, en kısa zamanda cevap vereceğim” yazsak bile yeter. İnsanlar görmezden gelinmediklerini bilmeye ihtiyaç duyarlar.
 112. İnsanlara yanlış umut vermeyelim, onları bekletmeyelim. Bir kişinin önerdiği şeyi yapmak istemiyorsak, söyleyelim olsun bitsin.
 113. Arkadaşlarımıza, sevdiklerimize, eşimize, çocuklarımıza ya da yeğenlerimize sevdikleri şarkılardan oluşan bir liste yapın. (CD, Youtube, Spotify, vb…)
 114. Bir kişiye sürpriz kitap postalayalım.
 115. Toplu ulaşımda nazik olalım.
 116. Birinin yaşam hikayesini dinleyelim. Evet, HEPSİNİ.İnsanlar kendilerine dair şeyleri, anıları anlatmaya bayılırlar.
 117. Kötü tavırlarımızı içimizde tutalım.
 118. Diğer insanlar için mutlu olalım.
 119. İnsanlar bize güzel haberler verdiğinde çok heyecanlanalım!
 120. İstenmediği takdirde hemen araya girip tavsiye / akıl / öğüt vermeyelim. Başkalarına güvenelim, herkesin kendi hayatını kendi kendine idare ettirebilecek kapasitesi olduğuna inanalım.
 121. Kendi işinize bakalım.
 122. Kendi çıkarımızı düşünmeden insanlara yardım edelim.
 123. Halk Ekmek satış noktalarına, esnaf lokantalarına, simitçilere, fırınlara ihtiyacı olanların alışveriş yapabilmeleri için para bırakalım.
 124. Bir iş olanağı gördüğümüzde iş arayan arkadaşımıza haber verelim.
 125. Zamanında ödül almış, başarılara imza atmış, yarışmada birinci olmuş bir arkadaşımız mı var? Başkalarına bunu söyleyelim! Çünkü o söylerse övünmek gibi gözüküyor, o yüzden pek söylemiyor.
 126. Kayınpeder ve kayınvalidemizi arayalım, hallerini hatırlarını soralım.
 127. Başkalarıyla bilgilerimizi, bildiklerimizi paylaşalım.Bilgiyi paylaşırsak hem çoğalır, hem çoğaltırız. Paylaşmazsak bilgi de biz de güdük kalırız.
 128. Hayatımızı değiştiren bir şey mi öğrendik / okuduk / yaşadık? Başkalarına da anlatalım, onlara da ilham olsun.
 129. İyiliği yayalım! Dünyada iyiliği yayma misyonumuz olduğunu başkalarına da anlatalım, belki onlar da aynısını yapmak ister!

-Son bir not: Aklımıza kötü bir düşünce, kötü bir his geldiğinde hememn kendimizi yıkılmış, berbat hissetmeyelim. Bunlar normaldir ve bunu farketmek de bir erdemdir. O noktada önemli olan o kötü hissin ve düşüncenin etkisi alyına girmek, onun istediğini yapmak yerine derhal iyiye ve Güzel olana yönelmektir.

İnanın o kötü his zamanla etkisini kaybedecek ve size daha az uğrayacaktır. Kıskançlık, hased, köyü zan vs gibi şeylerde sadece farkına varmakla bile düzelme sağlanabilir.  Kızılderili Söylemlerinden biridir, içimizde bir iyi bir de kötü köpek didişir durur, hangisini beslerseniz o kazanır. Onlar didişecek, biz de didişmeyi farkedecek ve iyi olanı besleyeceğiz. İnşaallah:)

Damladaki Okyanus Başlıyor: İlk Yapılacaklar ve İyilikler Listesi

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s