-HER KARANLIĞIN BAĞRINDA BİR FECR SAKLI- "İM JEDEN DUNKELHEİT VERSTECKT EİN SONNENAUFGANG "

“ÜSTÜNE ALIN SEN DE ! “

                                         

Dil keskin bir kılıçtır.  Nasıl keseceği bilinmez. Söz geri dönderilmesi mümkün olmayan bir ok gibidir.  Dil harekete geçmeden evvel, sözü söylemeden evvel dikkat edin Aziz cemâat.  Belki bir dostu üzersin. Belki bir Allah adamının kalbini kırarsın. O anda o adam kendinde olmaz. Sahibi işe karışır ve berbat olursun.

                                         

Cennet kapısının anahtarının ismi tahammül’dür oğlum. Merhâmet ve lütuf ile gönülleri kendine bağla!. Kimseyi elinle dilinle incitme!.

                                           

Muhtaçlara daima yardımda bulun!  Böyle yaparsan Nâib-i Rahman olursun. Meselâ evlenecek bir kimseye yardım edersen, onun salih çocukları senin için devamlı sadakalar sırasına geçerler. Verdiğin sadaka ve yaptığın iyilikleri başa kakma çünkü nimetin hakiki sahibi sen değilsin.  Verdiğin sadakayı ALLAH’a veriyorsun.  Gaflet etme!  Karşılığı fazlasıyla sana gelecektir.  Buna inan!

                                           

Ayık olun, insanda bir et parçası vardır. O iyi olunca bütün duygular güzelleşir. O, fesada uğrarsa, bütün duygular iyiliğini kaybeder. İşte o et parçası kalb’dir… Bunu anlamak iç zenginliği yapar, iç zenginliği olmayan duygusuz yaşar; İbadet, ona bir zevk vermez, iç zenginliğinde, ruhun erimesi lâzımdır. Secdeye vardığın zaman, hakikî varlığın serinliğini duyuyor musun?

                                             

Seher vaktinin havasını ciğerlerinize doldurunuz.  Sabahı karşılayın, karşılayanın rızkı bol olur.

Bu vakitte dua edin,  Melaikeler duanıza amin derler. Muhakkak kabul olur.

                                             

İnsanların gönlünde Allah sevgisi artarsa bil ki Allah seni seviyor demektir.  ALLAH seni seviyor demektir. Bunda hiç şüphe etme. Çeken gizliii! Fakat göreceğin gözü olmadığından gafletten görmüyoruz.  ALLAH istemese zor gelirsin şuraya oğlum (Camiye). O halde ALLAH seni seviyor hah.Secdenin karşılığı? Nedir bu, secdenin karşılığı?  ALLAH’a yakınlıktır oğlum!. Secde et de yakın ol!.  “Ve ilâ rabbike ferğab” aha budur!

                                             

Hayatta iken verdiğin bir hurma, senden sonra ruhun için verilecek 100 miskal altından daha makbuldur. Mihnet ve gama alış. Merd ol. Günleri yemek ve uyku ile geçirme. Sabah akşam Allah’ı an. Sabah aydınlığında katiyyen uyuma, sebebini de sorma. Nefsini oburluğa alıştırma. Gün batarken uyuma; akşam olmadan yatma haramdır.(mecazen)

                                             

Resûlullah (s.a.s.)’ın yanında idik, temiz su istedi, elini suya daldırarak abdest aldı, biz de O’nu gözledik, hemen (artan sudan) birer yudum aldık. Bunun üzerine Resûlullah şöyle buyurdu: “Yaptığınız bu şeye sizi ne sevketti?” “Allah ve Resûlüne olan sevgimiz” dedik. Resûlullah: “Eğer Allah ve Resûlünün sizi sevmelerini isterseniz size (bir şey) emanet edildiğinde emaneti (ehline) verin, konuştuğunuz vakitte doğru söyleyin ve etrafınızdakilerle güzel komşuluk yapın.” buyurdu.

                                             

Yemekte, içmekte haram şeylerden korunmak nasıl lazımsa, sözlerde de öylece lâzımdır.  Nasıl bileceğim dersen; şöyle, içine sıkıntı veren, başkasının görmesini, duymasını istemediğin şeyler hep günahtır.  Bir de, kalbine şek, şüphe veren şeyleri bırak.  Kalbinin razı olduğu, hak dediği şeyleri işle.  Bu hususta fetvayı kalbine sor.  O, sana helâl mi yoksa haram mı söyler. Eğer, sorduğun mes’elede kalbin biraz duraklarsa, ondan vazgeç. 

                                                 

 

                                     Dr.Münir Derman Sayfasından

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s