-HER KARANLIĞIN BAĞRINDA BİR FECR SAKLI- "İM JEDEN DUNKELHEİT VERSTECKT EİN SONNENAUFGANG "

-İKİ ÂŞIK-

gurur

Zamanın birinde ,birbirlerine  rakip iki kral varmış.

Aralarındaki rekabet gün geçtikçe artarken ,ama gelin görün ki kralın oğlu ve kralın kızı çocukluk yıllarından beri, birbirlerine yürekten âşıkmış.

 

Bu aşkın dedikodusu her yerlere yayılırken bunu en son duyan genç aşıkların babaları olmuş.

Babaları bu habere kızmak yerine aksine bu güzel habere  çok sevinmişler ve bir an önce evlatlarının bu güzel aşklarını evlilikle taçlandırmak istemişler ,zira onların birleşmesi aslında onların gücünün de birleşmesi demekmiş.

 

Düğün dernek kurulmuş, anlı şanlı dillere destan bir düğünle gençlerin aşkları hasretten vuslata kavuşmuş.

Fakat gelin görün ki , günler geçmiş fakat ay geçmemiş ki gençlerin aralarındaki kavgaların, bağrışmaların dedikodusu sadece sarayda duyulur olmamış ,bu kavgaların dedikodusu  bütün bir beldeye yayılır olmuş.

 

Bu tatsız olay  dilden dile,kulaktan kulağa yayılırken bu hadiseyi  en son duyan  kral olmuş.Kral oğlu hakkındaki hayaller henüz filizlenirken,duyduklarına inanamaz olmuş.

Kralın günleri büyük bir üzüntüyle ne yapacağını bilemez bir halde geçerken bir gece ansızın bilgelerine haber salmış ve toplanmalarını emretmiş.

 

Kral söze başlayarak :”Büyük bir sevgi ve aşk ile evlendirdiğimiz çocuklarımızın arasındaki geçen olayları , benden önce sizin bundan haberdar  olduğunuzu  tahmin ediyorum. Günlerdir düşünüyorum ve bu gönlümü yakan bu  olaya bir anlam verebilmiş bu olayın içinden çıkabilmiş değilim, sizden bu hususta yardım istiyorum,her zor günümde olduğu gibi bugün de sizden  bu  benim için en önemli  mesele hakkında ki görüşlerinizi her zamankinden daha çok duymak istiyorum “.

 

Bilgeler söz alarak “Saygıdeğer karalımız bizim de aklımızın yettiği dilimizin söyleyeceği ve sizi rahatlatabileceğimiz bir çıkış yolu bulamıyoruz zira biz de sizin gibi bu meseleye bir anlam verebilmiş değiliz ” demişler.

 

Kral derin üzüntülere dalmışken bilgelerden biri sessizce öne doğru yaklaşarak,

“Saygıdeğer Kralımız, ben, gençler arasında ki bu anlaşmazlığın  aslında neden kaynaklandığını biliyorum “demiş.

Kral ,  “lütfen konuş,lütfen konuş” diye yalvarırken…,

 

Bilge: “Saygıdeğer Kralımız, bu gençler aslında  birbirlerine aşık değiller ,aslında onların ikisi de bir başkasına aşık “demiş.

Kral: Büyük bir hayretle “Bu nasıl olur, bu nasıl olabilir , onların aşklarına bizden önce bütün bir belde şahit değil miydi ?” demiş.

 

Bilge:”Saygıdeğer kralımız , sizin iyi niyetinize değil ben, herkes hayrandır  bunu bilirim lâkin  onların ikisi de  birbirlerine aşık değiller, onların ikisi de aslında kendilerine aşıklar ,zira aşk yalnız yürekteki bir hissiyat ise o aşk hiçbir zaman gerçek  aşk değildir.

 

Aşk zorlukta ve darlıkta ,zahmette  ve meşakkatte , denenmede ve sınanmada  “Benden” geçip “Sen” olabilmektir,benden geçip biz olabilmektir ,işte bunu bilmeyenler , aşkın makamını yaptıklarını, aşkın makamında olduklarını  zannederlerse de  fakat   iş hakikatte böyle değildir.

 

İş sözden çok hakikate dönüşünce, görürler ki aslında onlar kendi enaniyetlerine ,kendi heva ve bencilliklerine,kendi hırslarına   aşıktırlar ve benden geçemeyenlerin,benden geçip biz olamayanların saadet dolu bir evlilik sürdürebilmesi mümkün değildir”. demiş.

 

Yeniden Uyarlayan : -Fecr Anasayfa-

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s