-HER KARANLIĞIN BAĞRINDA BİR FECR SAKLI- "İM JEDEN DUNKELHEİT VERSTECKT EİN SONNENAUFGANG "

-İYİ BİR EBEVEYN OLMANIN ÇOCUK EĞİTİMİNDE 11 KURALI –

1-Çocuğunuzun sizi örnek aldığını unutmayın. 

İster sağlık konusundaki tutumlarınız, ister diğer insanlara karşı davranış biçiminiz olsun, çocuklarınız sizin yaptığınız her şeyi örnek alırlar.İyi bir aile olmanın en önemli kurallardan biri budur. Yaptığınız şeyler çocuğunuz için her zaman bir fark yaratır! O yüzden ani kararlar vermekten kaçının. Kendinize tam olarak ne yapmak istediğinizi sorun ve yapacaklarınıza sonucunu düşünerek karar verin.

2-Çocuğunuzu severken şımartmaktan korkmayın. 

Çok fazla sevgi göstererek bir çocuğu şımartmak mümkün değildir. Çoğu zaman çok sevgi gösterildiği için çocukların şımardığı ve hareketlerinin değiştiği düşünülür. “Şımarıklık” kavramı asla bir çocuğu sevmenin sonucunda ortaya çıkan bir şey değildir. Şımarıklığın nedeni genellikle çocuğu çok fazla tolere etmekten ve ona karşı çok fazla hoşgörülü davranmaktan ileri gelir. Çocuktan bir beklenti olmadığı ya da az olduğu zaman (disiplin, başarı vb.) ve maddiyata dayalı konularda sınırların olmaması onun karakterinde büyük değişikliklere neden olabilir.

3- Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin.

 

Çocuğun hayatının içinde yer almak ve onunla gerçekten bir şeyler paylaşmak çok fedakârlık ve emek gerektirir. Genellikle hayatınızdaki öncelikleri yeniden düşünmeniz ve düzenlemeniz anlamına gelir. Çocuğunuzun yapması istediği şeyler için bazen kendi yapmak istediklerinizden feragat etmek zorunda kalırsanız. Size ihtiyacı olduğu için hem fiziksel hem de zihinsel olarak çocuğunuzun yanında olmalısınız. Onun hayatının içinde olmak, ödevini yapmak ya da düzeltmek değildir. Ödev bir öğretmenin çocuğun öğrenip öğrenmediğini bilmesine yarayan bir araçtır. Eğer çocuğunuzun ödevini yaparsanız, öğretmenin çocuğunuzun ne öğrendiğini bilmesine engel oluyorsunuz anlamına gelir. Onu teşvik ederek kendi başına bir şeyler başarmasına izin vermelisiniz. Ödevler ve görevler yerine onunla eğlenceli ve kaliteli zaman geçirmeniz de onun gelişimi için çok önemlidir.

4- Çocuğunuzun gelişimine kendinizi adapte edin.

 

Çocuğunuz büyüdüğü için onun gelişimine ayak uydurmalısınız. Yaşının çocuğunuzun davranışını nasıl etkilediğini bir düşünün. Üç yaşındaki çocuğunuzu tuvalet eğitimi alması için motive eden şey onun her şeye sürekli olarak “hayır” demesine neden olan aynı bağımsızlık dürtüsüdür. On üç yaşındaki çocuğunuzun ise yemek masasında tartışmacı bir tutum içinde olması ve merakla sorular sormasını sağlayan da aynı zihinsel gelişimdir.

5- Kurallar koymaktan çekinmeyin. 

Küçükken çocuğunuzun davranışlarını kontrol etmezseniz, büyüdüğünde ve siz yanında olmadığınızda kendini nasıl kontrol edeceğini öğrenmek onun için zor olacaktır. Gece ya da gündüz, ne zaman olursa olsun her zaman şu üç soruya cevap verebilmelisiniz: Çocuğum nerede? Kiminle birlikte? Ne yapıyor? Çocuğunuzun sizden öğrendiği prensipler onun kendine uyguladığı kuralları şekillendirmesine yardımcı olacak. Ama kabul edin ki onun her yaptığını kontrol edemezsiniz. Ortaokul çağına geldiğinde ödevlerini ve kendi seçimlerini yapmasına izin vermeli ve bunlara karışmamalısınız.

 6- Onun bağımsız bir birey olacağını kabullenin. 

Herhangi bir şey için sınırları belirlemek çocuğunuzun kendine hâkim olma duygusunu geliştirmesine yardımcı olur. Bağımsızlığını teşvik etmek onun kendini yönetme duygusunu geliştirmesine yardımcı olacaktır. Hayatta başarılı olabilmek için özgüven sahibi olması gerekir. Çocukların bağımsızlıkları konusunda ısrarcı olmaları çok doğaldır. Ailelerin pek çoğu çocuğun bağımsızlığını asilik ya da itaatsizlikle aynı kefeye koymaktadırlar. Biri tarafından kontrol edildiğini hissetmek yerine kontrolün kendisinde olduğunu hissetmeyi istemek insan doğasının bir parçasıdır. Bu yüzden çocuklar bağımsızlık konusunda ısrarcıdırlar.

7- Daima tutarlı olun. 


Kurallarınız sürekli değişiyorsa ya da sadece ara sıra uyguluyorsanız çocuğunuzun uygunsuz davranışlar göstermesi çok doğaldır. Bu durumda hatayı onda değil kendinizde aramalısınız. Disiplinle ilgili en önemli nokta tutarlı olmaktır. Taviz vermeyeceğiniz şeyleri belirleyin. Otoriteniz ne kadar güce değil akla dayalı olursa çocuğunuzun da bu otoriteyi sorgulaması o kadar azalır.

 8- Sert disiplinden kaçının 


Aileler hiçbir koşulda çocuklarına karşı kaba kuvvet göstermemelidirler. Kaba kuvvet gösterilen, ya da tokat atılan çocuklar başka çocuklarla kavga etme eğilimi göstermektedirler. Anlaşmazlıklarını çözerken kaba kuvvet kullanmaları ya da saldırganlık göstermeleri daha muhtemeldir. Üzerindeki otoritenizi kaybetmeden çocuğunuzu tatlı dille ve sevgiyle disipline etmelisiniz. Ufak cezalar ya da ödüller vererek sınırlarınızı doğru çizebilirsiniz.

9- Çocuğunuza her zaman kararlarınızı açıklayın. 

Ailelerin çocuklarının karşılamasını istediği beklentileri vardır. Genellikle ebeveynler küçük çocuklara çok fazla açıklama yaparken, yetişkin çocuklara pek açıklama yapma ihtiyacı duymazlar. Sizin için apaçık olan bir şey on iki yaşındaki bir çocuk için çok net olmayabilir. On iki yaşındaki bir çocuk sizin önceliklerinize, görüşlerinize ya da deneyimlerinize sahip değildir. Bunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın ve her zaman çocuğunuzla konuşarak ona kararlarınızı ve nedenlerini açıklayın. Unutmayın ki aslında o sizin en yakın arkadaşınız ve önünüzde onunla çok uzun bir yolculuk var…

 

10- Saygı gösterirseniz, saygı göreceğinizi unutmayın. 

Çocuğunuzdan saygı görmenin en iyi yolu ona saygılı davranmaktır. Çocuğunuza da başkalarına gösterdiğiniz saygıyı göstermelisiniz. Onunla kibar bir şekilde konuşun. Fikirlerine saygı gösterin ve sizinle konuşurken onu dikkatle dinleyin. Ona karşı şefkatli davranın ve mümkün olduğunda onu memnun etmeye çalışın. Çocuklar etrafındakilere ailelerinin onlara davrandığı gibi davranırlar. Çocuğunuzun taklit edeceği örnek davranışlar sergilemeniz gerektiğini unutmayın. Sizinle olan ilişkisi onun başkalarıyla olan ilişkilerinin temelidir!

 

11- İyi bir ebeveyn olmanın ödülü mutlu bir aile olmaktır! 

İyi bir ebeveyn olmak empati, dürüstlük, özgüven, şefkat, işbirliği ve mutluluk gibi kavramların gelişmesini sağlar. Bunun yanı sıra, merak ve motivasyonu yükseltir. Ayrıca başarılı olma isteğini de arttırır. İyi bir ebeveyn olmak aynı zamanda çocukların kavgadan uzak bir ortamda büyümelerini sağlar. Bunalıma girmelerine, yeme bozuklukları ve anti-sosyal davranışlar geliştirmelerine ve kötü alışkanlıklar edinmelerine de engel olur.

 

1-Çocuğunuzun sizi örnek aldığını unutmayın. 

2-Çocuğunuzu severken şımartmaktan korkmayın.

3- Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin.

4- Çocuğunuzun gelişimine kendinizi adapte edin.

5- Kurallar koymaktan çekinmeyin.

6- Onun bağımsız bir birey olacağını kabullenin.

7- Daima tutarlı olun.

8- Sert disiplinden kaçının.

9- Çocuğunuza her zaman kararlarınızı açıklayın.

10- Saygı gösterirseniz, saygı göreceğinizi unutmayın.

11- İyi bir ebeveyn olmanın ödülü mutlu bir aile olmaktır!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s