-HER KARANLIĞIN BAĞRINDA BİR FECR SAKLI- "İM JEDEN DUNKELHEİT VERSTECKT EİN SONNENAUFGANG "

“UNUTANLARA TEKRAR HATIRLATILIR” -BAŞBAKAN ERDOĞAN KIRMIZI ÇİZGİLERİNİ BÖYLE AÇIKLAMIŞTI,ESKİ HOCASI ERBAKAN’A DA GÖNDERME YAPMIŞTI-

Recep Tayyip Erdoğan | AKP Gerçeği

Başbakan Erdoğan, Antalya’daki toplantının kapalı bölümünde isim vermeden parti içindeki Erbakan’cı ve Milli Görüşçü milletvekillerini ima ederek, ‘‘Biz o elbiseyi çıkardık’’ uyarısında da bulundu.

‘‘Biz merkez sağ bir partiyiz’’ diyen ve SP’yi kastederek hiçbir parti ile özel bir bağlarının bulunmadığını vurguluyan Erdoğan, ‘‘Hiçbir parti ile ideolojik bağımız da yoktur. Bu böyle bilinsin. İçimizde elbette geçmişte diğer partiler ile bağı olan vardır. Ama biz o elbiseyi geçmişte bıraktık’’ dedi.

Erdoğan partisinin, ‘‘Olmazsa olmaz’’ diye nitelediği üç kırmızı çizgisini de, ‘‘Dincilik, ırkçılık, bölgecilik’’ diye ilan etti. Erdoğan, ‘‘Bu kırmızı çizgilerin dışına çıkanlar için gereğini yaparız. Bu böyle biline’’ uyarısında bulundu.

BÖYLE BİLİNE

Erdoğan partisinin, ‘‘Olmazsa olmaz’’ diye nitelediği üç kırmızı çizgisini de, ‘‘Dincilik, ırkçılık, bölgecilik’’ diye ilan etti. Erdoğan, ‘‘Bu kırmızı çizgilerin dışına çıkanlar için gereğini yaparız. Bu böyle biline’’ uyarısında bulundu. Milletvekillerinden polemik yaratacak davranışlardan ve medyaya malzeme olacak beyanatlardan kaçınmalarını da isteyen Erdoğan, ‘‘Hiçkimse güven ve istikrarı bozucu davranışlar içine girmesin. Girenlere de fırsat verilmesin’’ dedi. Erdoğan, basına kapalı bölümde isim vermeden partisindeki, ‘‘Yalçınbayır’’ krizi ile başlayan, ‘‘Partiiçi demokrasi’’ tartışmalarına da şu yanıtı verdi: ‘‘Partiiçi demokrasi tamam. Biz de baştan beri bunu savunuyoruz. Partimizin kuruluş felsefesi de bu. Ama parti içi disiplin de önemli. Disiplin olmadan demokrasi olmaz.’’

TAYİNLE BUNALTMAYIN

Erdoğan, milletvekillerinin bakanlarla ilgili, ‘‘Telefonlarımıza çıkmıyorlar, taleplerimizi yerine getirmiyorlar’’ eleştirilerine ilişkin de hem bakanları hem milletvekillerini uyaran şu ifadeleri kullandı: ‘‘Hiçbir bakan milletvekillerinin önüne bürokratı koyamaz. Bakanları burada uyarıyorum. Kimse kendini vazgeçilmez saymasın. Ama milletvekilleri de eş-dost-hısım-akrabanın atama tayin işleri ile gidip bakanları bunaltmasın.’’

YETER, KARAR MİLLETİN

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin demokrasi konusunda ‘‘bir daha asla’’ tereddüt geçirmeyeceğini vurgulayarak, ‘‘Hiç kimse kargaşa çıkarmaya, gerginlik oluşturmaya, dumanlı hava üretmeye ve bu suretle Türkiye’yi yolundan çevirmeye yeltenmesin’’ dedi. Erdoğan’ın başkanlığında, bakan, milletvekilleri ve kurucuların katıldığı ‘parti kampı’ Antalya Tekirova’daki Rixos Oteli’nde dün başladı. Erdoğan dün sabah yaptığı konuşmada özetle şöyle dedi:

3 KASIM OSCARI

İma ettikleri oyun daha önce oynandı ve biz bu filmi daha önce gördük. 3 Kasım günü o filme millet en çirkin senaryo ve en kötü oyuncu oscarlarını layık gördü. Türkiye’nin artık böyle çağdışı tartışmalara ayıracak vakti ve enerjisi yoktur.

TÜRKİYE’NİN PARTİSİYİZ

AKP belirli bir kesimin, belirli bir zümrenin değil Türkiye’nin partisidir. Sıfır kilometre bir parti olarak kurulduk ve mevcut partiler içinde herkese aynı mesafedeyiz. Hiç bir dar ideolojik mülahaza ile ilişkimiz yoktur. Türkiye’nin Cumhuriyetle sembolleşmiş, demokrasi ile taçlanmış geniş ve sağlam mutabakat alanlarından güç alıyoruz. ‘Yeter söz milletindir’ diye yola çıkan demokrasi mücadelesinin, bugündeki ‘Yeter karar milletindir’ diyen takipçisi ve temsilciyiz.

İdeolojik hayalet

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, SP Genel Başkanı olarak yeniden aktif siyasi yaşama dönen eski lideri Necmettin Erbakan’ın kendisini ve partisini hedef alan sözlerine dün sert bir tonda yanıt verdi. Erdoğan, Erbakan’ı ‘‘ideolojik hayalet’’ diye niteleyerek, şunları söyledi: ‘‘Hz. Mevlana’nın dediği gibi, ‘Dün, dünle gitmiştir ve bugün yeni bir söz söylenmiştir’, artık AKP dönemi başlamıştır. AKP’de, ne geçmişte milletin ufkunu karartmış olan siyasi ve ideolojik hayaletlerin, ne de gerçekçi olmayan siyasi ve ideolojik hayallerin yeri yoktur.’’ Erdoğan, Erbakan’ı kastederek, ‘‘Küçük ve marijinal partileri muhatap alıp ben cevap vermiyorum, siz de cevap vermeyin’’ dedi.

Haber: Hürriyet

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s